Stockholm Sendromu

Stockholm Sendromu

23 ağustos 1973 yılında Jan Erik Olsson bir bankaya soygun yapmak üzere 10.03'de girer. İçerideki müşterin ve bazı memurların kaçmasına izin verir. Polis, olaydan 3 dakika sonra bankaya ulaşır ve içeri ilk giren polis memuru, Jan'ın ateş etmesiyle yaralanır ve rehinelerin sayısı 4'e yükselir. Bankanın arka odalarından birinde sıkışmış halde kalan rehineler ve soyguncuya yukarıdan açılan bir delikten yemek gönderilir çünkü olay tam 6 gün boyunca devam eder. Soyguncu bu esnada, hapisanede bulunan arkadaşı Clark Olofsson'un yanına gelmesini istemiş, Dagens Nyheter gazetesine bir röportaj vermiş, başbakan Olof Palme'yi arayarak isteklerinin gerçekleştirilmesini istemiştir. Rehinelerden birisi de telefonu alarak, soyguncunun isteklerinin yerine getirilmesi için Palme'ye yalvarmış üstelik.

Rehineler bu olayda, soyguncuya yardım etmiş, polisi sert bulmuştur. Röportajı okuyan halk da soyguncuya hak verir hale gelmiştir. Ve işte bu olay psikoloji literatürümüze "Stockholm Sendromu" olarak geçmiştir.

Stockholm'un Normalmstorg semtinde çektiğim bir fotoğraf bu; anlattığım olay ise sağ alt katında bulunan 'Kredit Banken'de geçiyor.

Şiddet katlanılamaz boyutlara ulaştığı, güçlü olanın öldürme riskinin olduğu durumlarda, başetme sistemi olarak, şiddet uygulayana bozuk bir empati kurma hali ortaya çıkabilir. Katlanamayacak kadar negatif duygu yüklü bir sürecin içinde kaldığımızda, bilinçdışı böyle oyunlar oynar hayatta kalmak için...

Peki Stockholm'den kendimize dönelim; negatif süreçlerle başetmek için siz neler yapıyorsunuz?

Katlanamayacağınız duygusal çaresizlik sizi neleri yapmaya zorluyor?

Adres

  • Valikonağı Cad. Konak Apt. No:127 Kat:2 Daire:06, Nişantaşı Şişli, İstanbul