Her Canlının İletişime İhtiyacı Vardır

Yaşayan her bir organizmanın çevresiyle etkileşimi vardır. Çevre çok tehdit edici ya da bunaltıcıysa, hayatta kalma önemi olan organizma geri çekilecektir. Öte yandan, çevre olumlu ve hoşgörülü ise organizma doğuştan gelen kapasitesinin sınırlarını zorlayacaktır. Bu en basit yaratıktan insanoğluna kadar yaşamın tümünde geçerlidir.

Bundan dolayı, çevrenizin düşmanca ve tehdit edici olduğunu düşünürseniz, çıkış yolunu bulmak size kalmıştır. Soğuk ve saldırgan bir ortamda ruhunuzun gelişmesini bekleyemezsiniz. Bir bitkinin bile sıcaklığa ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Siz de bir dokunuşun sıcaklığına, iyi bir söze, ara sıra okşanmaya ihtiyaç duyarsınız. Birisiyle, bir yerde bağ kurmalısınız. Ruhunuzun gelişeceği bir ortam sağlamalısınız.

Bunun imkansız olduğunu düşünmeyin. Bu gezegeni paylaşan milyonlarca canlı var, dostluk kurabileceklerinizi bulmak zaman zaman zor gelse de aslında değil.

Geri çekilme, hayattan kaçış, sosyal ilişkilerden kaçınma ve teslim olma daha az acı verecek gibi görünse de, sonunda bu tür davranış için ödeyeceğiniz bedel korkunçtur. Şunu anlamalısınız. Geri çekilmeden, kaçıştan elde edeceğiniz fayda yalnızca geçici ve kısa ömürlüdür.